Birdface

Birdface

Jól csakis a szívével 

A vonat lusta kígyóként kúszott be az állomásra. Kálmán magabiztosan lépett a peronra, s mélyen leszívta a Budapesti levegőt. Eszébe jutottak nagymamája szavai:                                                                      

- Nem neked való az a hely! Bajod eshet, ha egyedül vágsz neki ekkora útnak! - csengett fülében hangja, de ő csak legyintett: 

- Ugyan, nagyi! Huszonegy vagyok - nevetett. - Ha Mátészalkán nem tévedek el, a nagyvárosban is megállom a helyem! 

- Egy látónak is kihívás Budapest, hát még egy vak fiúnak! ‑ aggodalmaskodott, de Kálmán hajthatatlan maradt. 

Ráadásul a húgának is megígérte, hogy meglátogatja a kórházban, ahová tüdőgyulladással vitték fel néhány napja. Elszorult a szíve, milyen sokat szenved szegény kis Zsuzsika, egy barátságtalan kórteremben. Megmarkolta fehér botját, majd tett néhány lépést, mikor beleütközött valakibe. 

- Nem tudsz vigyázni, cigány?! - förmedt rá gorombán egy férfi, mire Kálmánon úrrá lett a kétségbeesés.

- Miért baj, az hogy cigány vagyok? A legszebb ruhám van rajtam, s a nagyikám még a hajamat is megfésülte! - gondolta megszeppenve. 

Ettől kezdve óvatosabban haladt, s mikor legközelebb maga elé tartott keze hozzáért valakihez, már előre elnézést kért: 

- Bocsánat... vak vagyok... segítene, merre induljak a taxiállomás felé? – kérdezgette.

- Tűnj el innen! - kiáltott rá egy goromba nő. -  Hogy mersz a táskámhoz nyúlni?! 

Kálmánt elöntötte a forróság. Budapest ennyire borzalmas lenne? Odahaza mindenki segített neki. Ismerték név szerint, a boltosok leálltak vele beszélgetni, ha arra vitte útja... 

A következő ember, akit megszólított közölte vele, hogy nincs aprója, egy másik megfenyegette, hogy rendőrt hív, volt, aki csövesnek nevezte... 

Végül leroskadt egy padra. Úgy érezte elnyeli a város, s nem láthatja szeretett kishúgát. Bánta, hogy nem hallgatott nagyanyjára, aki figyelmeztette, hogy a fővárosban nem igazán szeretik a cigányokat. Kálmán nem tudta milyen „cigánynak lenni”. Mivel vakon született nem értette, hogyan lehetséges ember és ember között különbséget tenni, csupán a külseje alapján. Vajon ő miben különbözhet? Nem tudta, de remélte, hogy azért nem valami szörny ábrázatú, pikkelyes rémség. Apja, míg élt, mindig azt mondta, hogy a viselkedés számít, nem a származás. Ennyire nagy bűn volna cigánynak lenni? 

Egy idő múlva valaki mellé telepedett a padra. Mikor válluk összeért, Kálmán összerezzent és zavartan összébb húzta magát.

- Ó, bocsánat - mondta erre egy kellemes hangú lány.

- Elnézést kérek! Tudna nekem segíteni hölgyem? - szólította meg Kálmán az idegent. 

- Természetesen, ha tudok, szívesen segítek! - felelte a lány. 

A fiú azután elmagyarázta, hogy ő igazából vak, először van a fővárosban és hogy mit szeretne.

 - Ó, ahhoz nem kell taxi - nevetett amaz, - a pályaudvar mellet van a buszmegálló, s a kórház is csupán pár megállónyira van! - tette hozzá lelkesen. - Jól ismerem Budapestet, akár most rögtön elindulhatunk, szívesen elkísérlek! 

Kálmán nem hitt a fülének. Milyen kedves gesztus egy ismeretlentől!

- Csukd össze a botod és karolj belém! - utasította a lány, azzal fölpattant, s kart karba öltve megindultak.

Kálmán rábízta magát a lányra. Hagyta, hogy vezesse. Érezte maga körül a zsúfolt állomás zajos lüktetését. Egy idő után minden elcsendesült, elméje kizárta a külső morajt. Csak botjának jól ismert kopogása jutott el az agyáig a sötétségből. Azután hírtelen megtorpant, s mintha csak látna, tekintetét a lány felé fordította. 

- Az én botom csukva van… - tört rá a felismerés, - de akkor hogyan? 

Tenyere finoman végigsiklott a lány karján az ujjakig, melyekkel a fehér botját markolta, s akkor ráébredt, miért alakult minden olyan különösen. Ujjbegyével gyengéden kutatta a lány vonásait, érezte, ahogyan mosolyog.

- De hiszen te is vak vagy… - suttogta a fiú, s könnycsepp buggyant ki a szeméből. Végtelenül hálás volt a lánynak.

Némán álltak kézen fogva, csendes szigetként az állomás viharos tengerén, miközben a Gellért hegy mélyén a százötven éves Budapest vén szíve nagyott dobbant. Abban a pillanatban Kálmán ráébredt, hogy vakságuk nem fogyaték, hanem isteni adomány, mely megajándékozta őket az előítéletektől mentes elfogadás csodájával. Életében először hálát érzett, amiért Isten vaknak teremtette. 

Ez is érdekelhet

Cikkek
Lilla

A másik út.

Jó eszű gyerek voltam. Amit a...

2 hónapja
Cikkek
"Botos Jogos" 3. rész A közgyúgyellátásról

A JNSZMVAKOK cikksorozatot indított „Botos-Jogos” címmel. Célunk a vak és gyengénlátó embereket érintő vagy köreikben...

1 éve